نقش شبکه های اجتماعی در تجارت الکترونیک

ویژگیهای شبکه های اجتماعی:

گستردگی و حضور در همه جا- دسترسی جهانی-غنای اظلاعات-تعامل پذیری-پیشنهادی و توصیه ای-ویروسی- شخصی سازی /مناسب سازی- ارزان بودن

 

شرکت های موفق در زمینه کاربرد شبکه های اجتماعی در تجارت:

 

صنایع بسته بندی کالا: این شرکت ها پیشرو در استفاده از شبکه های اجتماعی هستند که هم از جهت برقراری ارتباط  با مشتریان عملکرد خوبی داشته اند و هم از جهت ارائه اطلاعات به آن ها، و در بازاریابی و فروش که در این نوع شرکت ها به طور متوسط 15 تا 20 درصد درآمد را افزایش دهند و همچنین با تبلیغات تعاملی از طریق شبکه های اجتماعی هزینه تبلیغات را 30 تا60% کاهش دهند.

شرکت کرافت با استفاده از این توانست نظر مشتریان را گردآوری کند و زمان تاخیر ارائه محصول خود به بازار را با طبقه بندی مشتریان و اطلاعات تخصصی آن ها کاهش دهد.

صنایع تولید پیشرفته: شرکت تگزاس اینسترومنتس از بسترهای اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات طراحی با مهندسان شرکت های مشتری خود استفاده کرد و توانست با دوری از طراحی مجدد که بسیار هزینه بر است محصولاتی باب میل مشتریان خود به آن ها ارائه کند.

همچنین کیاموتورز با استفاده از این شبکه ها و استفاده از دیدگاه های مشتریان  صندلی های راحت تری با استفاده از این فرصت طراحی کرد و فضای درون برخی از مدل های خودروهای خود را افزایش داد.

شرکت های خدمات مالی: در صنایعی همچون بانکداری و صنعت بیمه نیز می تواند به بهبود تحویل خدمات کمک کند و هزینه ها را کاهش دهد و توجه مشتریان را ارتقا بخشد.

بانک TD Bank   برای بهبود همکاری و ارتباطات یک صفحه برای 85هزار کارمند خود توسعه داد که در نتیجه آن کاهش تعداد تماس های تلفنی، کاهش ملاقات های بیهوده و ایمیل های ناخواسته بود.

Movenbank موسسه ای را به صورت مجازی با استفاده از فیسبوک راه اندازی کرد که 50 هزار مشتری را شامل می شود. مشتریان از سایت این شرکت بر روی تلفن های همراه خود استفاده می کنند و یک سیستم هوشمند به نام card   جهت اعطای اعتبار به مشتریان اطلاعات مشتریان را تحلیل می کنند و مشاوره هایی را در خصوص موضوعات مالی ارائه می کنند.

مزایای شبکه اجتماعی

۱- انتشار سریع و و آزادانه اخبار و اطللاعات افزایش قدرت تحلیل و تقویت روحیه انتقادی

۲- افزایش سرعت در فرایند آموزش و ایجاد ارتباط شبانه روزی بین استاد و شاگرد

۳- افزایش اعتماد صمیمیت و صداقت در فضای سایبر

۴- امکان بیان ایده ها به صورت آزادانه و آشنایی با ایده ها افکار و سلیقه های دیگران

۵- کارکرد تبلیغی و محتوایی

پیامدهای منفی شبکه های اجتماعی

۱- شکل گیری و ترویج سریع شایعات و اخبار کذب

۲- تبلیغات ضد دینی و القای شبهات

۳- نقض حریم خصوصی افراد

۴- انزوا و دور ماندن از محیط های واقعی اجتماع

۵- تاثیرات منفی رفتاری

 

/ 3 نظر / 41 بازدید
تبديل وبلاگ به سايت

سلام دوست عزيز ميدوني تا حالا چند بار کل وبلاگهاي سرويس دهندگان وبلاگ رايگان با کل اطلاعاتشون از بين رفته؟! ولي با داشتن وب سايت اختصاصي هيچ وقت خطر از بين رفتن اطلاعات و نوشته ها شما را تهديد نمي کنه. فقط با 48 هزار تومان ميتوني يه وب سايت اختصاصي با آدرس اختصاصي داشته باشي. هم امکاناتش خيلي خيلي بيشتره ، هم ميتوني ايميل اختصاصي داشته باشي و .... توضيحات بيشتر تو اين صفحه هست: www.blog.webgar.com

صدف

سلام. خوبين؟ طاعاتتون قبول. منم يه وب با موضوع موفقيت دارم. خوشحال ميشم نظر شما رو هم در مورد مطالبش بدونم :)